Dress code

Návštěva prvotřídního plesu je krásnou příležitostí zažít něco mimořádného a chystáte-li se na takovou společenskou událost, určitě přemýšlíte i o tom, co na sebe.

Každá dáma většinou důkladně několik dní, týdnů a mnohdy i měsíců zvažuje, jaké šaty si vezme, připravuje si vhodné doplňky a přemýšlí o účesu a make-upu. Pánové ale o oblečení často tolik nepřemýšlejí a vezmou si na sebe oblek, který mají deset let doma ve skříni.

Chcete-li si Business Ples skutečně užít se vším, co k tomu patří, doporučujeme pro pány černý smoking (tzv. black tie / cravatte noir) se správnými doplňky. A vzhledem k tomu, že smoking dnes představuje nejvyšší úroveň pánského večerního oblečení (white tie, tedy frak už se dnes používá jen ojediněle), u žen by v tomto případě byla nejvhodnější dlouhá toaleta. Tzv. malé večerní či koktejlky jsou spíše jen pro méně náročné. A nakonec kde jinde, kromě takového plesu či svatby, může dáma obléknout dlouhé krásné šaty a cítit se jako princezna?

Jak má vypadat správný smoking?

Charakteristickým prvkem jsou lesklé klopy, sako může být jednořadové i dvouřadové se zapínáním na jeden či dva knoflíky. Má být v černé barvě nebo v barvě noční modři.

Košile má být bílá, knoflíčky zakryté látkovou légou. Pokud jsou knoflíčky vidět, musejí být ozdobné a měly by ladit s manžetovými knoflíčky. Ty jsou nezbytné, protože ke smokingu nosíme košili s dvojitými manžetami.

Límeček by měl být stojací se zalomenými špičkami anebo klasický jako u běžné košile. Do jednořadého saka lze použít smokingovou šerpu.

Ke smokingu se nosí výhradně černý motýlek (proto také black tie). Kapesníček do náprsní kapsy se dává obvykle bílý, ale je možné jej sladit například s toaletou partnerky.

Ke smokingu se nosí černé lakovky s uzavřeným šněrováním a černé oblekové (tedy dlouhé) ponožky.

Tipy pro pány aneb na co se často ptáte

  • Hodinky se ke smokingu nenosí! Pokud už je musíte mít, volte elegantní hodinky s koženým řemínkem, nikoli sportovní modely s chronografem.
  • Motýlek by měl být ručně vázací, ale v dnešní době málokdo vázat motýlek umí a existuje mnoho již „uvázaných“ motýlků, které požadavkům vyhovují.
  • Správná délka pánských ponožek je taková, že ani když si přehodíte nohu přes nohu, nesmí se nad horním lemem ponožky objevit proužek chlupatého lýtka.
  • Správná délka kalhot je dva prsty nad zemí u podpatku.
  • Správná délka rukávu u košile je taková, aby manžeta zakrývala celé zápěstí a končila u kořene palce, manžeta s manžetovými knoflíčky by měla vyčnívat centimetr z rukávu saka
  • Ke společenskému oblečení nikdy neoblékáme košili s krátkým rukávem, nerozepínáme knoflíček a nepovolujeme kravatu či motýlek!
  • Je zcela nevhodné obléknout na smoking či jiný společenský oblek prošívanou bundu či sportovní kabát, ač je v šatně odložíte. Pánský elegantní plášť je v tomto případě nutností.

Jak uvázat motýlka

Jak uvázat motýlka

A co dámy?

Dámy mají v tomto ohledu poměrně velký prostor a možnost volby barev i stylu, mohou být kreativní a podtrhnout svou osobnost, ovšem samozřejmě s ohledem na věk a postavu.

Plesová róba má být každopádně dlouhá a pokud možno téměř či zcela zakrývat střevíčky. Barva šatů není určena, ale je potřeba zohlednit ji při výběru střevíčků a dalších doplňků. K večerním šatům patří dle striktního dress codu uzavřené lodičky na vysokém podpatku, ale současnost připouští i otevřené sandálky na podpatku. Večerní kabelka je malá, nesmí být na dlouhý závěs přes rameno, ale do ruky, tzv. psaníčko. Šaty je vhodné doplnit vhodnými šperky či bižuterií, ale pamatujte, že méně je někdy více.

Přes šaty oblékněte elegantní plášť, kožich či kožešinovou štolu nebo bolerko. Povinnou součástí oblečení jsou punčochy. Celkový dojem rozhodně dotvoří vhodně zvolený účes a make-up a na tuto příležitost je také možné použít těžší parfém (samozřejmě s mírou).

Šaty a smoking koupit nebo půjčit?

Pokud pánové navštěvují plesy a jiné společenské události častěji než jednou za několik let, pak je vhodné, aby si pořídili smoking vlastní. Pokud ale víte, že takovéto oblečení nevyužijete, pak existuje další možnost, a tou je zapůjčení celého kompletu v půjčovně oblečení. Obvykle tento sortiment nabízejí svatební salony a kromě bot si můžete zapůjčit vše, co budete potřebovat. Boty je vhodné mít vlastní, zejména z hygienických důvodů.

Ne všechny dámy mají ve svém šatníku vhodnou toaletu na tuto příležitost. Mohou si šaty zakoupit v některém z obchodů nabízejících tento sortiment, ale nabídka je určitě do jisté míry omezená a pokud nakoupíte v řetězcích, může se stát, že se na plese setkáte se stejným modelem a to určitě žádná z dam nechce. Za originální luxusní model také můžete zaplatit tisíce i desetitisíce, proto v tomto případě zvažte, kolikrát ve stejných šatech půjdete, zejména pokud navštěvujete každoročně stejný ples, kde se setkáte se stejnými lidmi. Můžete si také nechat ušít šaty na míru, pokud však máte představivost, víte, co Vám sluší a seženete vhodný materiál.

Rozhodně nejjednodušším, nejrychlejším a také nejlevnějším řešením je navštívit půjčovnu společenských šatů, která nabízí obvykle velké množství opravdu krásných a luxusních šatů v různých stylech právě na tyto příležitosti.

Na jednom místě můžete vyzkoušet klidně i desítky šatů různých barev a stylů, vybrat, co Vám sluší a co se Vám líbí a v klidu a bez pobíhání po obchodech si také opatřit všechny potřebné doplňky. Šaty si vyzvednete před plesem vyžehlené a připravené, s potřebnými úpravami a po použití je vrátíte a nemusíte se starat o vyčištění. Navíc na každý ples máte jiný originál a nemusíte stále chodit ve stejných šatech. Tuto variantu ocení jistě i Váš partner a rád se s Vámi výběru šatů zúčastní, zejména pak pokud si bude moci on vybrat na stejném místě vhodné oblečení pro sebe.